Active Beauty
Prostata: šta muškarci treba da znaju o njoj
Tekst: Caroline Pacholet

Ostati u formi

Prostata: šta muškarci treba da znaju o njoj

Iznenađujuće malo muškaraca zna koje su funkcije prostate. Anketa Evropskog udruženja urologa (European Association of Urology) pokazala je da čak ni muškarci od preko 50 godina nisu upoznati s funkcijom prostate – i to uprkos činjenici da 40 procenata starijih od 60 godina pati od uvećane prostate. Zbog toga smo zamolili lekarku specijalistu da nam objasni osnovne činjenice o ovom muškom organu.

Kakve veze ima Movember s prostatom?

Reč „Movember“ sastoji se od engleske reči „moustache“ (nemački: brkovi) i „novembar“, i označava pokret koji potiče iz Australije. Godine 2003. grupa muškaraca jednostavno je poželela da vrati brkove kao modni izraz. Obrijali su se 1. novembra na glatko i čitavog meseca puštali da dlačice iznad gornje usne slobodno rastu. Međutim, ono što je iz toga proizašlo jeste izvanredno: kratko nakon toga osnovano je udruženje Movember Foundation i od 2004. godine muškarci širom sveta svakog novembra puštaju da im rastu brkovi, a žene dlake na telu prikupljajući tako donacije za istraživanje i sprečavanje raka prostate i drugih (muških) bolesti, kao što su rak testisa, ali i depresija. Od 2003. godine već pet miliona Mo Bros & Sisters učestvovalo je u ovoj inicijativi.

Kako izgleda prostata i gde se nalazi?

„Prostata leži duboko u karlici muškarca, ispod bešike i graniči se sa rektumom“, objašnjava dr Andrea Gnad, specijalistkinja urologije i seksualne medicine. „Uretra prolazi kroz prostatu i u ovaj deo uretre ulivaju se semenski mehur i semenovod.“
Kod mlađih muškaraca ova žlezda je „otprilike veličine kestena“, kaže dr Gnad. Međutim, ona ne zadržava tu veličinu. Prostata se s godinama povećava i tokom života „može da naraste do veličine mandarine ili grejpfruta“.

Koju funkciju ima prostata?

„Prostata služi kao reproduktivni organ“, objašnjava urolog. „Enzimi u njoj proizvode sekret, podstiču spermatozoide da plivaju i obezbeđuju neophodnu energiju za oplodnju. Ejakulat je mešavina spermatozoida iz testisa, sekreta iz prostate i semenskog mehura.“

Dr Andrea Gnad govori o dva važna faktora na koja urolozi obraćaju pažnju tokom pregleda:

Rast žlezde

„Prvo, kod svakog muškarca dešava se mali ili veliki ali benigni rast žlezde. To može da izazove probleme s mokrenjem.“ Različite strategije lečenja, o kojima lekar treba da pruži informacije, mogu da zaustave rast i ublaže smetnje.

Prevencija raka prostate

„Drugo, reč je i o prevenciji raka prostate. Rak prostate najčešći je rak kod muškaraca i on se uspešno leči u ranim fazama. Zbog toga je rano otkrivanje koje će obaviti specijalista toliko važno“, kaže Andrea Gnad. U tu svrhu služi palpativni pregled prostate kao i PSA-Test, kojim se meri nivo antigena specifičnog za prostatu (PSA) u krvi.

Koje namirnice su dobre za prostatu?

Uravnotežena ishrana i redovno kretanje dobri su za zdravlje (prostate). Preporučuje se uzimanje svih namirnica koje pozitivno utiču na balans hormona, a time i na rast prostate.

Zdrave masti

Povećana potrošnja masti negativno se odražava na bolesti prostate. Međutim, od ključne je važnosti koja vrsta masti se konzumira. Zasićene životinjske masti povećavaju rizik od raka, dok ga nezasićene masti biljnog porekla smanjuju. Meso, žitarice i krompir najčešći su izvori nezasićenih masti, ali i riba, biljna ulja, orašasti plodovi i avokado spadaju u namirnice koje sadrže zdrave masti.

Balastne materije

Namirnice bogate balastnim materijama i vlaknima, kao što su voće, povrće i integralne žitarice umanjuju rizik od bolesti prostate.

Likopen

Likopen koji se nalazi u paradajzu (i u nekim drugim crvenim plodovima) ubraja se u antioksidante koji suzbijaju slobodne radikale. Preporučuje se uzimanje otprilike 10 zrelih plodova paradajza nedeljno kako bi se smanjio rizik od raka prostate.

Fotoestrogeni

Ove biljne supstance inhibiraju telesno dejstvo endogenih estrogena. One usporavaju rast prostate. Postoji razlika između flavonoida (npr. u leblebijama, soji i čaju) i lignana (npr. u proizvodima od žitarica i semenkama lana).

Prirodno lekovito bilje

Za ublažavanje tegoba kod već uvećane prostate potvrdila se lekovita moć sitnolisne vrbovice: Prelijte punu kašičicu vrbovice četvrtinom litra provrele vode. Pustite da odstoji pet minuta i pijte ujutru i uveče po jednu šolju. Drugi korisni ekstrakti su ekstrakt palmete i korena koprive. Grickanje semenki bundeve takođe doprinosi zdravlju prostate.

Kada zbog prostate treba otići kod lekara?

U načelu važi pravilo da je bolje kod lekara ići prečesto nego jednom prekasno! Ukoliko je opšte zdravstveno stanje slabo, ili je vreme za preventivni pregled, nemojte da odlažete posetu lekaru. Ipak, postoje simptomi koji ukazuju na oboljenje prostate, kada u svakom slučaju treba da potražite savet lekara. U njih spadaju:
  • Pojačan nagon za mokrenjem s manjim volumenom urina.
  • Bolno mokrenje ili erekcija/erektilna disfunkcija.
  • Izmenjen ejakulat (npr. krvav).
  • Bol u prostati ili donjem delu leđa.
  • Iznenadni, nevoljni gubitak težine.
  • Otečeni, bolni limfni čvorovi.
Naravno, ovi simptomi mogu imati različite uzroke i ne moraju biti povezani s nekom ozbiljnom bolešću. U svakom slučaju, preporučljivo je konsultovati lekara.