Active Beauty
Ljubav prema zelenilu: Sedam ideja za baštovanstvo sa decom
Tekst:
vreme čitanja: min
Doživljaj prirode

Ljubav prema zelenilu: Sedam ideja za baštovanstvo sa decom

Baštovanstvo sa decom pruža brojne mogućnosti za konstruktivno provođenje vremena, kreativnost i učenje. Šta vam je potrebno za to? Pored malo opreme, pre svega mašta i strpljenje. Dete koje stekne prva iskustva kao baštovan poželeće da ono što poseje ubrzo i ubere. Naš stručnjak za baštovanstvo daje savete kako da oduševite svoje dete gajeći povrće i ostale biljke.

Baštovanstvo sa decom: Kako da početak protekne dobro

1. Pobudite želju za otkrivanjem

Deca usvajaju nove stvari najjednostavnije kroz igru i svoju urođenu radoznalost. Zato baštovanstvo sa decom ne treba posmatrati kao rad već kao avanturu u prirodi. Zato zajedno započnite baštovanstvo: Koje cveće raste ovde? Koje životinjice puze po njegovom lišću? Kako se zovu ove bobice na žbunju?

I šta može da pomogne da mališanima zadržimo pažnju? Naravno, leja s povrćem ne donosi plodove već sledećeg dana. „Ponavljajte obilaske s posmatranjem: Šta se dogodilo u međuvremenu? Tokom rada sa decom u bašti cilj je više doživljaj prirodnih procesa nego bogati rod“, glasi savet Danijela Klasa, regionalnog menadžera u organizaciji Acker Österreich.

2. Izaberite pogodne biljke

Hajde da zajedno razmislimo: Koje povrće i koji zeleniš voli vaše dete? Da li ima omiljeno cveće? Koje vrste je posebno lako uzgajati a koje opraštaju male „greške“? Sjajan sporedni efekat prilikom sađenja povrća sa decom: ono što dete samo uzgaja i ubere ima najbolji ukus, i to čak i kod izbirljive dece, koja inače zaobilaze zeleniš u tanjiru.

Posebno pogodno za nestrpljive baštovane: kres salata i rotkvice su vrlo brzo spremne za branje. Dragoljub takođe brzo raste, a njegovi cvetovi su jestivi i ukrašavaju salatu na trpezi. Ko posadi različite vrste, povećava šanse za bogatu žetvu – i istovremeno smanjuje rizik od štetočina. Pojedine biljke u susednim lejama jedna drugoj podstiču rast, na primer rotkvice i kelerabe, ili paradajz i bosiljak. Savet: sadnjom semenskih biljaka možete da dobijete seme za sledeću sezonu i ne morate svake godine da ga kupujete. Pored toga, ove vrste povrća dok cvetaju nude mnogo hrane za domaće insekte.

Za baštovanstvo sa decom nije potreban veliki prostor – mnogo toga uspeva i na balkonu. „Bosiljak, endivija, baštenska rukola, zelena salata, lisnata salata, šiso, žuta boranija, zelena boranija, blitva i kelj idealni su za uzgoj na balkonu – uklapaju se u standardne balkonske saksije i jednostavne žardinjere zapremine od najmanje deset litara“, preporučuje Danijel Klas. Povrće najbolje uspeva na balkonima koji su orijentisani ka istoku i zapadu, dok su severno orijentisani balkoni većinom u senci. Na balkonima orijentisanim ka jugu obavezno obezbedite hlad i mnogo zalivajte biljke!

3. Neka dete samo napravi leju

Deca žele da sama budu aktivna. Kada deca iskuse da im je dozvoljeno da učestvuju u donošenju odluka u bašti i da samostalno vode brigu o biljkama, osetiće se korisnim, što predstavlja enormnu motivaciju“, kaže Danijel Klas. Zato bi trebalo da deci poverite oblast o kojoj će se sama brinuti. Tako možete zajedno da napravite leju u bašti ili kupite posebnu žardinjeru za balkon. Neka je deca izaberu sama i donose odluke.

Možete da budete i kreativni: Ko kaže da leja uvek mora da ide pravo? Možete da je napravite u obliku srca, zvezde ili kruga. Takođe, mališanima možete da prepustite i dekorisanje lepim ukrasima na obodima sa šarenim kamenjem, figurama iz bajke ili na gredicama.

Kako da baštovanstvo sa decom bude zabavno

4. Vodite računa o održivosti

Ne samo radi zaštite životne sredine, već i za sopstveno zdravlje i zdravlje dece, u baštovanstvu sa decom nemojte da koristite hemijska sredstva za zaštitu bilja i veštačka đubriva. Mnoga đubriva možete da proizvedete sami. Za to je pogodan, na primer, talog kafe: On je bogat fosforom, kalijumom, azotom i drugim mineralnim materijama. Umesto da ga bacate, sakupljajte ga i iskoristite kao prirodno đubrivo, tako što ćete povremeno da ga dodate u humus i zalijete. Usitnjena kora jajeta dodaje kalcijum vodi, što olakšava da biljke upiju dodatne hranljive materije. U svakom slučaju, nije svim biljkama potrebno đubrivo. Zeleniš bolje uspeva na zemljištu bez hranljivih materija. S druge strane, paradajz i tikvice uspevaju bolje uz hranljive materije.

Zemlja bez treseta je preduslov za ekološko baštovanstvo. Treset nastaje u močvarama i akumulira ogromne količine CO2 koji ima štetan uticaj na klimu. Razgradnjom treseta oslobađa se CO2 i na taj način se uništavaju dragocena staništa.

5. Poveravanje odgovornosti u skladu sa uzrastom

Mlađoj deci možete da poverite jednostavnije zadatke kao što je zalivanje biljaka, sakupljanje plodova ili polaganje semena u leju. Deca školskog uzrasta mogu da pomažu prilikom sadnje mladica, u pripremi leje ili sakupljanju lišća. To je zabavno i mladim pomagačima donosi samopouzdanje.

Oprema za rad u bašti trebalo bi da bude prilagođena uzrastu dece: bez brige, ne morate da trošite mnogo novca. Na početku će biti dovoljno da za malu decu obezbedite igračke za pesak. Za zalivanje biljaka možete da nabavite dečju kantu: ona nije teška i dete lako može da je podigne. Starija deca mogu da dobiju sopstveni baštenski alat.

6. Baštovanstvo s drugom decom

Posebno je zabavan rad u bašti s drugom decom – decom prijatelja ili komšija. Razmislite ko bi još voleo da s vama radi u bašti. Možda poznajete nekoga ko nema svoju baštu? Ili se priključite udruženju vrtlara u kome možete da upoznate druge porodice i ljubitelje vrtlarstva.

„Manjoj deci često je potrebna pomoć odraslih ili starije dece, koji će im pokazati kako se nešto radi“, kaže Danijel Klas na osnovu iskustava s projektima AckerRacker u školama i vrtićima. „Starija, iskusnija deca se organizuju sama – naročito ako rade u timovima.“

7. Pravljenje šarene baštenske dekoracije

Koriste se cvetići, povrće i zeleniš. I šta s tim? Vreme do skupljanja plodova možete da provedete s marljivim baštovanima u dekorisanju bašte. Obojite kamenje za leju ili napravite malu vetrenjaču. Izgradite hotel za insekte ili kućicu za ježa. Posmatranje pojilišta za ptice svakom detetu doneće radost.
Nažalost, nismo pronašli rezultate za vašu pretragu. Molimo vas, pokušajte sa drugim pojmovima za pretragu.