Sveže ofarbane
Farbanje kose u trudnoći: da li je opasno?
Trudnice treba da se osećaju što je moguće prijatnije u svom telu tokom tog uzbudljivog i izazovnog perioda. Za mnoge od njih, blistava boja kose i sveže ofarban koren deo su dobrog telesnog osećaja. Međutim, pošto je farbanje kose hemijski proces, postoji nekoliko aspekata koji bi tokom trudnoće trebalo da se uzmu u obzir.
Ginekološkinja dr Gudrun Lorenc-Eberhart (Gudrun Lorenz-Eberhardt) odgovorila nam je na pitanja koja sebi postavljaju mnoge žene u vezi s farbanjem kose u trudnoći. Ona je specijalistkinja ginekologije i akušerstva u Gracu (Graz) i Hajligenkrojcu (Heiligenkreuz) u Larnictalu (Larnitztal).
Mnoge trudnice se plaše da ne naškode svojoj bebi farbanjem kose u trudnoći. Da li je ovo mit ili farbanje kose može zaista da bude rizično?
Briga zbog bebe koja raste u materici sasvim je razumljiva. Nijedna buduća majka ne želi da naškodi svom detetu. Farbanje kose je hemijski proces i sredstva koja se pritom koriste treba da budu detaljno ispitana. Na osnovu eksperimenata sprovedenih na životinjama, nema naučno utemeljenih primedaba u pogledu sredstava za farbanje kose koja su uobičajena u EU.
Na šta bi trebalo da se obrati pažnja prilikom farbanja kose u trudnoći?
Trebalo bi da se razmisli o tome da li bi, u jednom takvom prirodnom stanju kao što je trudnoća, i kosa trebalo da bude u svom prirodnom stanju. Ukoliko trudnice žele da farbaju kosu, imajući u vidu razloge apsolutne bezbednosti, to bi trebalo obaviti tek posle 16. nedelje trudnoće.
Da li postoje određene hemikalije koje bi mogle da se nađu u farbama za kosu, a koje bi trudnice svakako trebalo da izbegavaju?
Da, postoje hemikalije kao što su amonijak, fenildiamin, toluendiamin, aminofenol, koje bi trebalo izbegavati, ali ne samo u trudnoći.