Šarena kutija: kako da napravimo zdraviju užinu!
Raspust samo što se završio, a deca se već vraćaju u školski ritam. Najvažniji su, naravno, veliki odmori – a samim tim i zdravija užina. Tada ne samo da žele da se malo odmore već i da za kratko vreme napune baterije. Zbog toga nije svejedno šta se nalazi u kutiji za ručak.
Kako izgleda zdravija užina?
Vitamini, proteini i vlakna obezbeđuju deci zdravlje i dobru formu tokom čitavog dana. Integralni proizvodi i namazi bogati proteinima kao i svež sir ili humus pružaju đacima važne hranljive materije i sprečavaju pad koncentracije. Takođe, iz salata i svežeg voća dobijaju neophodne vitamine.Da bi deca i posle raspusta uživala u užini, potrebno je da obezbedimo raznovrsnost. Najlakši način za to je da pripremimo obrok od zdravih sastojaka koji je i vizuelno privlačan. Salate mogu lako da se uviju u rolnice, voće može da se nabode na ražnjiće, a povrće isečeno na komadiće da se servira u umacima. Ako to pripremite dan ranije, uštedećete dragoceno vreme sledećeg jutra.
I’ve got the power: Grickalice koje daju energiju
Ako je vašem detetu potrebna dodatna doza energije između časova, orašasti plodovi su pravi izbor i odličan dodatak uz svaku zdraviju užinu. Tvrda ljuska, savršena hrana za mozak: obilni hranljivi sastojci i kvalitetne masne kiseline povećavaju koncentraciju.Podjednako su dobre i banane koje u vidu sušenog voća mogu da se spakuju čak i u malu kutiju za užinu. Ipak, oprez: sušeno voće ima više šećera nego sveže voće – nemojte da preterujete.
Još važniji je dovoljan unos tečnosti, kako bi se sprečila glavobolja i umor. Idealna flaša za piće napunjena je vodom (aromatizovana svežim biljem još je ukusnija) ili nezaslađenim čajem.
Zašto nije dovoljno da se moje dete hrani zdravije samo kod kuće
U školi se traži razmišljanje, a deca određeno vreme moraju pažljivo da prate nastavu. Ukoliko uz užinu unesu previše šećera, brzo će dobiti energiju. Međutim, uskoro sledi pad učinka jer nivo šećera u krvi nakon toga brzo opada.Posledica: deca se osećaju umorno, iscrpljeno i lakše se nerviraju. Nasuprot tome, organizam sporije apsorbuje složene ugljene hidrate iz mahunarki i integralnih proizvoda tako da nivo šećera u krvi ostaje konstantan, a želja za hranom nestaje. Zbog toga je kutija za užinu napunjena znalački odabranim namirnicama garancija za to da će deca sačuvati elan tokom čitavog dana.
Zdravija užina: ove recepte svi vole!
Dva veganska recepta kao alternativa uz omiljenu musli-štanglicu.
Tortila s povrćem i humusom
Sastojci:
- Ajsberg salata
- Avokado
- Paradajz
- Šargarepa
- Krastavac
- Kukuruz
- Mnogocvetni pasulj
- Humus
- Tortilje
Priprema:
Isperite i dobro ocedite skuvan pasulj i kukuruz ili iz konzerve. Sitno iseckajte zelenu salatu. Oljuštite šargarepu i isecite je na tanke trake pomoću ljuštilice za povrće. Operite krastavac i takođe ga isecite na tanke trake. Operite paradajz i isecite ga na sitne komade.Premažite tortilje humusom, napunite ih pripremljenim povrćem, savijte stranice prema sredini i umotajte u rolnu.
Palačinke s lešnicima i bananom
Sastojci:
- Veoma zrela banana
- 180 ml dmBio ovsenog napitka sa vanilom
- 1 kašičica dmBio javorovog sirupa
- 1 kašičica dmBio kokosovog ulja
- 125 g pšeničnog brašna
- 1,5 kašičica dmBio praška za pecivo
- 1 kašika rendanih lešnika
- 40 g dmBio fine tamne čokolade
- dmBio puter od badema
- Kupine
Priprema:
Oljuštite i iseckajte banane. Čokoladu sitno iseckajte, odnosno izrendajte, i viljuškom pomešajte s bananom. Dodajte ovseni napitak, javorov sirup i kokosovo ulje i dobro promešajte. Mešajte pšenično brašno, prašak za pecivo i lešnike mutilicom za šlag, sve dok ne dobijete glatku smesu.U tiganju zagrejte malo kokosovog ulja, sipajte u njega smesu za palačinke i pecite ih tako da sa svake strane porumene.
Garnirajte bademovim puterom, javorovim sirupom i opranim kupinama. Ne zaboravite da u kutiju za užinu stavite pribor!
Bilo da su vaša deca probirljiva ili ne: zdravija užina treba da bude u svakoj školskoj torbi!