Active Beauty
Ručak za poneti

Recepti za pauzu za ručak

Ručak za poneti

Recepti za pauzu za ručak

Ono što ste skuvali kod kuće, jedite u kancelariji. Ili tamo gde već radite. Pravi izazov je hraniti se raznovrsno na pauzi za ručak. To mora biti brzo, ali i ukusno. Lako za nošenje. Predstavljamo Vam jela koja se mogu lako spremiti kod kuće i poneti na posao.

Salata sa papajom, mangom i škampima

Salata sa papajom, mangom i škampima

Sastojci za 2 osobe. 400 gr zrele papaje pola manga 150 g čeri paradajza 1 crni luk 1 glavica zelene salate prstohvat korijandera ili peršuna Za preliv: 2 kašike semenki papaje sa malo voćne pulpe 3 kašike maslinovog ulja 1 organska limeta 1 kafena kašičica meda 1 kafena kašičica sosa od ribe pola ljute papričice Osim toga: 6 crvenih škampa pola organske limete 1 kašika maslinovog ulja so biber

Priprema:

1. Iseći papaju na pola, izvaditi semenke i oljuštiti. Sačuvati dve kašike semenki za preliv, a voće iseći na kockice. Oljuštiti mango, izvaditi košticu i takođe iseckati na kockice. Iseći paradajz na pola i crni luk na tračice. Iščupkati salatu i pomešati sve sastojke sa sitno seckanim zelenim korijanderom.
2. Semenke papaje za preliv, zajedno sa maslinovim uljem, narendanom limetom i sokom od limete, kao i medom i sosom od ribe izdinstati na umerenoj vatri. Na kraju dodati so i biber i marinirati salatu.
3. Škampe izvaditi iz ljuske i odstraniti iznutrice uz pomoć malog noža. Pržiti na maslinovom ulju 2 minuta dok ne dobiju braonkastu koricu, dodati so i poprskati limetom radi ukusa.
4. Salatu staviti u teglu i dodati škampe na vrh.

Sladak sendvič sa bundevom, cimetom i kikirikijem

Sladak sendvič sa bundevom, cimetom i kikirikijem

Sastojci za 2 osobe. 400 gr hokaido bundeve 2 kašike dmBio kokosovog musa 40 g dmBio nerafinisanog šećera šećerne trske 2 organske pomorandže 3 kašike jabukovog sirćeta 1 grančica cimeta pola grančice vanile 1 kafena kašičica narendanog đumbira 1 prstohvat soli Ostali sastojci: 4 kriške integralnog puter tosta dmBio mus od kikirikija po ukusu nekoliko semenki bundeve po ukusu

Savet: Hokaido bundeva je jedina bundeva koja ne mora da se ljušti. Osim toga, očišćeno meso bundeve se može peći u rerni.

Priprema:

1. Iseći bundevu na pola, izvaditi semenke i iseći je na male kockice. Kockice bundeve dinstati u kokosovom musu na umerenoj vatri. Dodati nerafinisani šećer šećerne trske i pustiti da se lagano karamelizuje.
2. Zaliti sveže ceđenim sokom od pomorandže i jabukovim sirćetom. Dodati štapić cimeta i grančicu vanile i sve to ostaviti da se krčka 20 minuta na tihoj vatri.
Na kraju ukloniti začine. Napraviti pire od bundeve uz pomoć viljuške ili kašike za pravljenje pirea. Na kraju dodati malo narendanog đumbira i prstohvat soli da bi se dobio rafinisaniji ukus.
3. Da napravite sendvič, prvo prepecite integralni puter tost, donju krišku premažite puterom od kikirikija i po želji dodajte pire od bundeve sa nekoliko semenki bundeve. Poklopite drugom kriškom integralnog puter tosta od punog zrna.

Začinjeni čips od povrća sa susamom i ruzmarinom.
Začinjeni čips od povrća sa susamom i ruzmarinom.

Sastojci za 2 osobe. 500 gr povrća, npr. cvekla, krompir, šargarepa, paškanat, kelj 1–2 kašike maslinovog ulja susam, ruzmarin, so, biber po ukusu

Priprema:

1. Dobro oprati i osušiti povrće. Uz pomoć rendalice za povrće iseći povrće na tanke kriške. Kod kelja odstraniti debelo stablo. Marinirati povrće maslinovim uljem, sa dosta soli i malo bibera. Dodati po ukusu susam ili seckani ruzmarin.
2. Kriške povrća raspodeliti na papiru za pečenje i staviti ih u rernu na 120 stepeni otprilike 30-60 minuta. Vreme pečenja zavisi od vrste povrća i debljine kriški. Otvoriti vrata rerne kuhinjskom krpom i ostaviti malo da bi iz povrća isparila vlaga. Okrenuti povrće na polovini pečenja.
3. Ako se odmah ne konzumira, čips čuvati u vakumskoj posudi da se ne bi raspao.

Bento kutija sa falafelom, humusom i salatom od krastavaca i paradajza.
Bento kutija sa falafelom, humusom i salatom od krastavaca i paradajza

Sastojci za 2 osobe. Za falafel: 200 gr leblebija, suvih 100 gr crnog luka, 1 čen belog luka šaka bosiljka 1 kafena kašičica kumina, maslinovo ulje za pečenje Za humus: 400 gr leblebija iz konzerve (250 gr neto) 1 čen belog luka 2 kašike tahinija (paste od susama) 2 kašike maslinovog ulja, 2-5 kašika vode 2 kašike maslinovog ulja, 2-5 kašika vode jedan prstohvat kumina pola limuna Za salatu: 200 gr čeri paradajza 2 mala krastavca jedna ljuta papričica pola šake tajlandskog bosiljka 4 kašike susamovog ulja pola limuna so biber

Savet: Falafel i humus treba napraviti dan pre i oni nekoliko dana mogu ostati sveži u frižideru.

Priprema:

1. Potopiti leblebije u puno vode i ostaviti preko noći. Kasnije ih dobro osušiti. Iseckati crni luk i čen belog luka i iščupkati bosiljak. Sve zajedno staviti sa leblebijama u blender, dodati so, biber i kumin.
2. Napraviti podjednake kuglice i pržiti ih na maslinovom ulju u tiganju na umerenoj vatri dok ne dobiju zlatno-žutu boju. Za humus osušiti leblebije i oljuštiti čen belog luka. Od te smese praviti pire zajedno sa tahinijem, maslinovim uljem i vodom dok masa ne postane kremasta. Dodati narendani limun, sok od limuna, so, biber i kumin.
3. Za salatu isecite čeri paradajz na pola, a krastavce oljuštite po dužini i isecite na tanke kriške. Sitno iseckajte ljutu papričicu i pomešajte sve zajedno sa susamovim uljem, limunovim sokom, solju i biberom.

Salata sa avokadom, kelerabom, nanom i grejpfrutom.
Salata sa avokadom, kelerabom, nanom i grejpfrutom

Sastojci za 2 osobe. 1 avokado pola krastavca za salatu 200 gr čeri paradajza 2 kelerabe pola crnog luka šaka rukole prstohvat korijandera ili peršuna Za preliv: 1 roze grejpfrut 6 kašika maslinovog ulja 2 kafene kašičice meda 1 organska limeta 1 šaka nane

Savet: Umesto grejpfruta možete koristiti i pomorandžu.

Priprema:

1. Prvo presecite avokado na pola, izvadite semenke i oljuštite ga. Isecite ga zajedno sa krastavcem na kockice. Presecite čeri paradajz na pola. Kelerabu i crni luk isecite na tanke kolutove. Sve to pomešati sa rukolom i fino iseckanim korijanderom.
2. Za preliv oljuštite grejpfrut nožem i filetirajte ga tako da iscedite sok. Isecite filete na kockice i dodajte ih u salatu.
3. Pomešajte sok od grejpfruta zajedno sa maslinovim uljem, medom, narendanom limetom i sokom od limete. Dodajte sitno seckanu nanu i začinite solju i biberom.
4. Marinirajte salatu od avokada i kelerabe svežim prelivom.

Saté-Bento sa kari sosom i salatom od organskog pirinča.
Saté-Bento sa kari sosom i salatom od organskog pirinča

Sastojci za 2 osobe. 300 gr pilećih grudi 6 kašika tamari soja sosa
1 kašika smeđeg šećera 1 organska limeta 1 čili paprika 2 kašike kokosovog ulja Za kari sos: 150 gr putera od badema 2-4 kašike kokosovog mleka 2 kafene kašičice Madras kari praha ljuta papričica po izboru Za salatu sa organskim pirinčem: 60 gr organskog pirinča 150 ml vode pola manga 1 ljuta papričica 1 crni luk 1 čili paprika 2 kašike susamovog ulja pola limete šaka korijandera kokosovo brašno po ukusu so biber

Savet: Po želji dodajte sitno seckani korijander i kokos u prahu.

Priprema:

1. Za Saté ražnjiće iseckati pileće grudi na tračice. Marinirati ih najmanje pola sata u soja sosu, smeđem šećeru, soku od limete i iseckanoj čili paprici. Izvaditi iz marinade i u kokosovom ulju pržiti sa jedne strane tri minuta na umerenoj vatri.
2. Za sos izmešati puter od badema sa kokosovim mlekom, madras kari prahom i sitno iseckanom čili paprikom. Dodati so i biber po želji.
3. Isperite organski pirinač u hladnoj vodi, kuvajte ga na pari pola sata, a zatim ostavite da se ohladi. U međuvremenu isecite na kockice mango, ljute paprike i crni luk. Čili paprike sitno iseckajte.
4. Sve to pomešajte sa kuvanim pirinčem i prelijte susamovim uljem i sokom od limete. Po želji dodajte so i biber, sitno seckani korijander i kokos u prahu.