Active Beauty
Wellness kod kuće: Spa u svoja četiri zida

Uputstvo u 11 koraka.

Wellness kod kuće: Spa u svoja četiri zida

Wellness kod kuće na prvi pogled zvuči komplikovano, ali uz nekoliko trikova i pravih proizvoda za negu predstavlja pravo opuštanje.

Udobno se namestite i pustite da vaše misli odlutaju – osećaj i doživljaj opuštanja uz spa tretman u sopstvenom kupatilu može da vam pomogne da bar na kratko pobegnete od svakodnevne rutine. Ako nemate novca za odmaralište sa 5 zvezdica, možete da ga jednostavno napravite kod kuće. U svakom slučaju, luksuz neće izostati. Sa pravim proizvodima za negovanje tela i lica, dobro osmišljenim planom i prijatnom unutrašnjom temperaturom, osećate se kao da ste ponovo rođeni samo nakon nekoliko sati opuštanja. Važan je pravilan i pozitivan pristup, i uz pomoć 11 postupaka mislima se teleportujete kroz spa hotel u svoja četiri zida:

1. Napravite ambijent

Na početku napravite prijatnu atmosferu u kupatilu. Počnite sa prijatnim osvetljenjem, na primer sa mirisnom svećom. Ona ne samo da daje prijatnu svetlost i toplinu već emituje u prostoriji umirujuće arome, kao što su narandža, bergamot ili zvezdasti anis. Zatim spremite sveže peškire, stavite mekani ogrtač na dohvat ruke i pojačajte grejanje. Opuštanje može da počne.

2. Kupanje i tuširanje

Piling tela je početak, jer je to najbolji način da se koža pripremi za dalje postupke. Koža se oslobađa izumrlih ćelija i pojačava cirkulaciju. Potom se odlazi u kadu ili pod tuš. Optimalna temperatura vode je 36 do 38 stepeni. Suviše vruća voda ima negativan efekat na kardiovaskularni sistem, i dodatno će isušiti kožu. Dodatna nega kože se postiže kada se gelu za tuširanje ili kupki doda bogat sastojak kao što je ulje makadamije. Ulje hrani kožu vitaminima A, E, B1 i B2. Poreklom iz Francuske Polinezije, Monoi ulje se smatra izuzetnim proizvodom za održavanje lepote a proizvodi se od cveća Tiare i kokosovog ulja.

Pošto sledi tretman kose sa maskom za kosu, nakon pranja kose prvo se stavlja regenerator za kosu.

3. Maska za kosu

Bogata i hidratantna maska ojačava strukturu kose i hrani je sa svim potrebnim supstancama. Najbolje je da odaberete specijalni proizvod koji zadovoljava trenutne potrebe, kao što je briga za ofarbanu, jako oštećenu ili suvu kosu. Nakon određenog vremena kosa se temeljno ispere i još jednom se uz pomoć regeneratora za kosu tretira. On osigurava da je spoljašnji sloj kutikule zatvoren i na taj način aktivni sastojci ostaju u kosi.

4. Negovanje sa uljem za telo

Zbog pilinga, koža je posebno nadražena i željna umirujućeg ulja za telo. Posle kupanja ili tuširanja, treba samo površno tapkanjem peškirom da pokupite vodu sa tela, tako da koža ostane još uvek malo vlažna. Koža tada može dobro da upije ulje. Najbolje je da date sebi dosta vremena da ulje nežno umasirate u kožu a tom prilikom i uživate u divnom mirisu ulja. Ulja za telo su takođe dostupna za različite potrebe i primene, kao što je primera radi ulje za opuštanje mišića, ulje protiv celulita ili za smirenje. Nakon ovog postupka koža je nežna, snabdevena sa dovoljnom količinom vlage i nahranjena.

5. Nega stopala

Često ne vodimo računa o našim stopalima i zato je sad došao red da dobiju dodatnu dozu nege. Na kraju krajeva, stopala nas nose tokom celog dana, vodeći brigu da uspemo u svemu što smo sebi zacrtali da želimo da uradimo. Poželjno je da se stopala neguju kremama koje sadrže ureu, šea puter ili mleko od pirinča.

Savet: nanesite malo deblji sloj kreme za stopala, a zatim navucite čarape. Posle toga, stopala su nežna i meka.

6. Očistite lice

Nakon što smo se pobrinuli za kosu i telo na red dolazi lice. Prvo i najvažnije je da se lice očisti od nečistoća, viška sebuma i masnoća. Proizvodi za čišćenje lica su dostupni u različitim teksturama kao što su gel, ulje, mleko ili pena. Onaj proizvod koji tokom upotrebe prija i odgovara koži je najbolji izbor za negu kože lica. Prilikom kupovine treba da obratite pažnju na tip kože za koji je proizvod pogodan. Svi proizvodi se kružnim sporim pokretima utrljaju u kožu a zatim se uklanjaju na isti način uz pomoć vate. Na taj način je koža dobro prokrvljena i dobija svež i blistav izgled. Četke za lice se takođe mogu koristiti za čišćenje lica, ali onda ne treba da stavljate piling, jer inače koža reaguje crvenilom.

Savet: Kod veoma nečiste kože bolje je izbegnuti čišćenje lica sa četkicom. Četkica bi mogla da pocepa bubuljice i na taj način uspori njihovo lečenje, ili čak može da izazove nove upale.

7. Piling

Bilo da se radi o licu ili telu: piling se bori protiv epiderma koji opada. Posle 28 dana, epiderm je potpuno obnovljen. Piling može da ubrza proces regeneracije. Redovnom upotrebom (jednom ili dva puta nedeljno) mogu da se ublaže bore, ožiljci, smanji nečistoća kože, a može da se spreči i stvaranje bubuljica.

Za piling tela šećeri ili kristali od soli mogu slobodno da budu malo grublji, dok je za piling lica poželjniji nežniji proizvod. Posle pilinga koža je vrlo elastična i meka.

8. Cvetna kupka za parenje lica

Cvetna kupka za parenje lica otvara pore i odlična je priprema za maske za lice ili kreme, jer se aktivni sastojci optimalno apsorbuju. Umiriće kožu koja je bila iritirana.

Uradite sledeće: u vrelu vodu sipajte 15 g suvog cveća lavande i kamilice i ostavite da stoji 10 minuta. Zatim dodajte 4 kapi eteričnog ulja (po želji). Prethodno dobro očistite kožu lica i nanesite iznad posude sa vodom i sastojcima, a glavu prekrijte peškirom i parite 5 minuta.

9. Maska za lice

Naše lice je svakodnevno pod uticajem spoljnih faktora, a maska za lice će bar na kratko da napravi pravi odmor za našu kožu. Maska sadrži mnogo hranljivih sastojaka u koncentrisanom obliku, zato je optimalna upotreba maski za lice jednom ili dva puta nedeljno. Postoje i maske za lice za različite namene. Za suvu kožu pogodni su sastojci kao što su aloe vera ili avokado. Umorna koža se regeneriše ružom ili uz pomoć božura. Za masnu kožu potrebna je maska sa cinkom za regeneraciju i popunjavanje pora. Nečisto stanje kože takođe može da se poboljša maskom na bazi ulja čajevca ili morskom soli.

Za sve maske postoji određeno vreme delovanja, koje treba da se ispoštuje. Takođe je važno i skidanje maske. Peel-off-Maske se skidaju tj svlače, u slučaju upotrebe hidratantnih maski višak se uklanja vatom i lagano se višak maske umasira u kožu. Maske za čišćenje s lekovitom glinom se isperu mlakom vodom. Nakon toga, koža lica je spremna za tretman sa kremom.

10. Krema za lice

Kao završni deo negovanja kože nanosi se krema za lice. Međutim, ukoliko imate osećaj da je koža već adekvatno zbrinuta i negovana, može da se izostavi upotreba kreme. U svakom slučaju i nakon stavljanja maske za negovanje lica dobro je da se nanese i odgovarajuća hidratantna krema.

Bogatija krema je neophodnija kada ne stavite masku za lice. Prilikom nanošenja pazite da ne trljate prejako, samo lagano masirajte. Ispod očiju, gde je koža posebno tanka, nanosi se krema za oči koja se lagano tapka u kožu.

11. Završetak

Nakon što ste sve završili, opustite se na kauču uz interesantnu knjigu ili emisiju, napravite sebi šoljicu čaja ili jedostavno lezite ranije u krevet. U međuvremenu, proizvodi sa svim sastojcima za negu tela i kože lica i dalje su efikasni i deluju. Posebno noću, regeneracija kože radi punom brzinom, tako da primenjeni proizvodi mogu da deluju još bolje u toku noći.