Active Beauty
Evo kako da vam donošenje odluka pođe za rukom!
Tekst: Antonia Wemer

Da? Ne? Možda?

Evo kako da vam donošenje odluka pođe za rukom!

Da li nekada prođu dani, nedelje ili čak meseci dok ne donesete odluku? Bez brige, niste jedini kojima se to događa. Na kraju krajeva, živimo u vremenu u kom su mogućnosti izbora zahvaljujući internetu i globalizaciji porasle skoro do beskonačnosti. Pored toga, imamo više slobode pri izboru posla nego prethodne generacije. Možemo da se odlučimo između brojnih životnih stilova, da biramo između miliona potencijalnih partnera i u svakom trenutku možemo da se preselimo u drugu zemlju. Nije ni čudo što nam nije uvek lako da se posvetimo jednoj mogućnosti. Dozvoljavamo algoritmima da nam pomognu, sastavljamo liste za i protiv, na društvenim mrežama pitamo prijatelje za mišljenje – i ponekad dođemo samo do još jednog „Ne znam“. Drugim rečima: odlažemo odluku.

Donošenje odluka – izazov za sve

Žene mnogo opreznije donose odluke. Studije su pokazale da postupamo opreznije, kooperativnije i odluku donosimo tek kada u obzir uzmemo nešto više od sopstvenih interesa. Istraživači su ustanovili da muškarci znatno lakše donose odluke. Donošenje odluka ih manje zamara, ne razmišljaju previše o tome da li su odabrali pravu opciju – i ređe se osećaju preopterećeno zbog količine odluka koje treba da donesu. Da li je ovo poslednje možda zbog toga što u porodičnoj svakodnevici ređe odlučuju? U potrazi za životnim prostorom žene su često jedini donosioci odluka. Isto tako, kada je u pitanju opremanje, rezervacija odmora ili izbor vrtića, odgovornost je često u ženskim rukama.

Žene se često preispituju zbog odluka koje su donele

U mnogim slučajevima odlučujemo „iz stomaka“. Tačnije u 62 % slučajeva. Poređenja radi, samo 52 % muškaraca dopušta intuiciji da ih vodi. Primetna je još jedna razlika. Žene su sklonije tome da detaljnije obrazlažu svoje odluke. „Obrazlažemo odluke za koje smo lično motivisane ili na koje utiče neki spoljašnji faktor – to počinje s otkazivanjem večera, a završava se odlukama u vezi sa vaspitavanjem dece ili načinom na koji vodimo sastanak“, piše kolumnistkinja nemačko-izraelskog porekla Linda Rejčel Sabiers (Linda Rachel Sabiers) na portalu Zeit Online. Ona pretpostavlja da se iza toga krije briga da ćemo da budemo percipirane kao egoistične i bezobzirne i upozorava da na ovaj način omalovažavamo sopstveno mišljenje: „Kod sebe primećujem da se objašnjenja neprimetno pretvaraju u pravdanje čim se zapletem u previše rečenica zato što.“

Donesite odluku – i stanite iza nje. Kako da uspete u tome?

Da? Ne? Možda? Sledeći saveti će da vam pomognu u donošenju odluka.

Objašnjenje je u redu – ali pre nego što je odluka doneta

Bihejvioralni dizajner Aleksis Johan (Alexis Johann) vidi potrebu žena da obrazlože sopstveni izbor kao izražavanje osećaja za realnost. Žene su sklone tome da stvari posmatraju realističnije. Želimo da potencijalni rizici koje odluke nose sa sobom budu transparentniji i vidljiviji drugima. „To se ponekad doživljava kao odugovlačenje, manjak hrabrosti i neodlučnost“, kaže Johan. Njegov savet je da umesto da odluke naknadno pravdamo, prethodno iznesemo svoja razmišljanja. „Ako drugim ljudima eksplicitno navedete prednosti i nedostatke jedne i druge opcije za delovanje, to jest ako eventualne prepreke ne razmatrate sami u tišini, tada se navodna slabost, pre realnost, u spoljašnjoj percepciji pretvara u snagu. Tada će vas doživljavati kao promišljene, strukturisane, orijentisane na rezultate i sposobne za dijalog.“

Promenite perspektivu

Johan savetuje ženama koje strahuju od donošenja jasnih odluka da ponekad posmatraju stvari iz drugog ugla. „Malo više samopouzdanja – odnosno hrabrosti – pomaže da se u životu isprobaju nove stvari.“ Jednostavna metoda pomoću koje to možete da uvežbate jeste promena perspektive. Postavite sebi pitanje: Kako bi druga osoba donela tu odluku?

Verujte svojoj intuiciji

Samopercepcija je takođe važna. Linda Rejčel Sabiers (Linda Rachel Sabiers) kroz svoja razmatranja je došla do rezultata da žene treba više da cene svoje mišljenje. Njen kredo je da se aktivan rad na odricanju od potrebe za objašnjavanjem isplati, kao i obrazovanje društva u tom smeru da su intuicija i dnevna forma podjednako važni razlozi za odluku.

Naučite da kažete ne

Više poštovanja prema sopstvenoj ličnosti može da nam pomogne u tome da ne dozvolimo da nam rad na donošenju odluka bude veliko opterećenje. Psihološkinja Ketlin Vos (Kathleen Vohs) kroz eksperimente je otkrila da je biranje zamorno. Prema drugoj studiji, umor koči spremnost na rizik. I na kraju, ne bi bilo loše da se s vremena na vreme podsetimo da – kako god da odlučimo – ne možemo svima da ugodimo. I kao što je nekadašnja prva dama Sjedinjenih Američkih Država Mišel Obama (Michelle Obama) jednom navela: „Radite ono što mislite da je ispravno. Uvek će se naći neko ko misli drugačije.“