Active Beauty
Svađa u vezi: samo uz međusobno uvažavanje!
Tekst: Antonia Wemer

Pravila igre u ljubavi

Svađa u vezi: samo uz međusobno uvažavanje!

Svađa može da ojača ali i da oslabi vezu. Savetnik za odnose Nataša Koler (Natascha Koller) u intervjuu objašnjava na šta parovi treba da obrate pažnju.
Snažno nevreme u vezi može da ima efekat pročišćenja – ili da opustoši ljubav. Savetnik za odnose objašnjava kako da se parovi kroz svađu zbliže, umesto da se udalje.

Veza bez svađe? Čak ni u Geteovo vreme nije se smatrala nečim čemu treba težiti. „U braku ponekad mora da bude svađe jer tako saznajete više jedno o drugom“, rekao je nemački pesnik još pre 200 godina. Savetnik za odnose Nataša Koler (Natascha Koller) takođe smatra da je svađa deo svake zdrave veze. „Naravno, ne bi trebalo da je bude svakog dana, ali snažno nevreme s vremena na vreme pročišćava vazduh. Svađa isto tako može da nam pomogne da bolje razumemo jedno drugo.“

Potiskivanje osećanja i izbegavanje rasprave samo povećavaju stres. Zbog toga stručnjak za odnose savetuje da ne bežimo od konflikata. „Oba partnera treba da nauče da tolerišu različita mišljenja i stavove. Ponekad će da pronađu konsenzus, ponekad je potrebno da prihvate neslaganje.“

Kako da svađa ne naškodi vezi

Prava ljubav se ne raspada zbog jedne svađe, već može da postane veća nakon nje. Nataša Koler (Natascha Koller) preporučuje da pokušate da rešite konflikt konstruktivno:

Obratite pažnju na način

Ton čini muziku. „Svime što kažemo ili ne kažemo, i uradimo odnosno ne uradimo, mi šaljemo poruku“, objašnjava savetnik za odnose. „Zbog toga je često mnogo važniji način na koji nešto izrazimo nego šta kažemo.“

Govorite i pustite druge da govore

Aktivno slušanje je veoma važno. „Budite prisutni i pokažite pažnju. Slušajte i pokušajte da razumete o kakvoj potrebi se radi. Da biste bili sigurni da ste zaista razumeli drugu osobu, postavljajte ciljana pitanja.“ Potrudite se da saznate šta druga osoba oseća – i šta joj je potrebno. „Kada se dve osobe dobro razumeju, komunikacija će biti konstruktivna.“

Izrazite kritiku uz uvažavanje

„Relativno je jednostavno, ali to, nažalost, uglavnom ne naučimo ni u školi ni u životu“, kaže Koler. „Pre nego što izrazite kritiku, važno je da naglasite šta je to što cenite kod druge osobe. Ako vam to pođe za rukom, druga osoba će da bude spremna da vas sasluša.“ Ukoliko počnete s kritikom, veoma je verovatno da će partner odmah da se povuče u sebe.

Važno: Nikada ne kritikujte osobu, već uvek ponašanje. I nikako ne pokušavajte da probudite osećaj krivice: „To slabi vezu i šteti joj.“

Kako da se raspravljate na pravilan način

Ne idite besni u krevet

Stručnjak za odnose savetuje da ne idete posvađani na spavanje: „Priđite drugoj osobi pre odlaska u krevet i pomirite se. Dovoljno je da kažete: ’Dušo, volim te! Hajde da razgovaramo o tome sutra.’“

Decu držite izvan svađe

Ako su deca prisutna dok je u toku veća svađa, to će, kako trvdi Kolerova, biti veoma stresno za njih. Deca još ne razumeju svet odraslih i potrebna im je zaštita, naročito od roditelja. Međutim, s vremena na vreme i deca budu uvučena u svađu zbog čega majke i očevi često imaju osećaj krivice. Osećaj krivice ipak nije zamena za dobro postupanje.

„Ako su deca bila prisutna tokom velike svađe, roditelji treba zajedno da im se izvine i uvere decu da se to više neće ponoviti. Budite oprezni: ovo obećanje morate zaista da održite, u suprotnom će deca da izgube poverenje u vas.“