Uklanjanje pigmentacionih fleka: šta prema savetu dermatološkinje zaista pomaže
Mnogo vremena provedenog na suncu ima i tamne strane, a neke od njih su pigmentacione fleke. Mogu li one da se uklone? Odgovor zavisi od različitih činilaca. Šta zaista pomaže kod hiperpigmentacije, objašnjava dermatološkinja.
Садржај
- Odakle nam pigmentacione fleke?
- Kako možete da sprečite pojavljivanje pigmentacionih fleka?
- Uklanjanje pigmentacionih fleka: efikasni saveti dermatološkinje
- Možemo li sami da uklonimo pigmentacione fleke?
- Koje kreme pomažu u uklanjanju pigmentacionih fleka?
- Kako pigmentacione fleke mogu trajno da se uklone?
- Ove proizvode protiv pigmentacionih fleka potražite u dm-u:
Dr Katharina Medek dermatološkinja je na Univerzitetskoj klinici u Salcburgu. Za ACTIVE BEAUTY objasnila je šta može da se uradi protiv pigmentacionih fleka.
Pigmentacione fleke pojavljuju se s godinama, i to uglavnom na licu i rukama. Ko na koži otkrije crvenkasta, smeđa ili mesta oker boje, nije sam u tome: oko 90 % osoba ih dobija.
Pigmentacione fleke i fleke od akni promera su nekoliko milimetara, uglavnom su bezazlene i iz medicinskog ugla gledanja ne moraju da se uklone. Ipak, te optičke nepravilnosti ne laskaju baš tenu. Kako da sprečite pigmentacione fleke i delotvorno ih uklonite?
Odakle nam pigmentacione fleke?
Melanin je odgovoran za pigmentaciju kože. Ako nastanu poremećaji u stvaranju melanina, stvaraju se i promene boje na koži. Pri tome mogu da nastanu i pigmentacione fleke. Dok kod tamnih fleka dolazi do hiperpigmentacije, razgradnja pigmentacionih ćelija izaziva bele fleke.
Kod žena su hormonske oscilacije čest razlog za pigmentacione fleke. Ako je koža izložena UV zračenju bez nanesene zaštite od sunca, kontrast se dodatno pojačava.
Osim pigmentacionih fleka i fleke od akni povezane su s melaninom: kad se u slučaju bubuljica upali koža, na tim mestima se u preteranoj meri nakuplja melanin. Tako dolazi do hiperpigmentacije i stvaraju se fleke, takozvane fleke od akni. I to su, tačnije gledano, pigmentacione fleke.
Savet za čitanje: Saznajte ovde koji zaštitni faktor odgovara kom tipu kože.
Kako možete da sprečite pojavljivanje pigmentacionih fleka?
Najefikasnije što možete da uradite protiv pigmentacionih fleka jeste da nanosite dovoljno zaštitne kreme – mineralna krema za zaštitu od sunca pritom deluje bez hemijskih UV filtera – i to svakog dana nezavisno od godišnjeg doba. Tako će se sprečiti nastanak fleka pod uticajem delovanja UV zračenja i sunce ne može dodatno da intenzivira hormonski izazvane fleke.
Kod nege kože kombinacija redovnog pilinga voćnim kiselinama i nege koja sadrži vitamin C i E pravi je put. Piling voćnom kiselinom ima keratolitsko, dakle izglađujuće delovanje, pri kom se uklanja gornji sloj kože. Veze među ćelijama tako se omekšavaju, što naposletku dovodi do intenzivnijeg dejstva nego kod uobičajenog pilinga.
Uklanjanje pigmentacionih fleka: efikasni saveti dermatološkinje
Možemo li sami da uklonimo pigmentacione fleke?
Često možemo da pročitamo savete o kućnim sredstvima za uklanjanje pigmentacionih fleka. Dermatološkinja nas, međutim, strogo od toga odvraća. „Kućna sredstva poput mešavine soka od luka i jabukovog sirćeta ili sok od limuna mogu da naruše barijeru kože i dovedu do nadraživanja”, objašnjava. Rezultat: osim pigmentacionih fleka može da se pojavi osip, nakon čijeg zaceljivanja mogu takođe da nastanu neestetske fleke na koži.
Koje kreme pomažu u uklanjanju pigmentacionih fleka?
Danas postoje delotvorni proizvodi protiv pigmentacionih fleka. Po pravilu su dostupni u obliku losiona za umivanje, seruma ili kreme, a između ostalog sadrže thiamidol ili niacinamid, koji je jedan oblik vitamina B3. Te aktivne materije sprečavaju nastanak pigmentacionih fleka i postojeće fleke mogu da posvetle. Druge kreme koje posvetljuju po pravilu sadrže azelainsku kiselinu i hidrokinon. Mogu da ih prepišu dermatolozi.
Kako pigmentacione fleke mogu trajno da se uklone?
Ako ništa na pomaže, delotvorna alternativa su laserski tretmani za posvetljivanje koji se obavljaju u dermatološkoj ordinaciji. Pigmentacione fleke izazvane sunčanjem, kao i one čiji su uzrok hormoni, mogu da se tretiraju specijalnim laserom i tako uklone, pri čemu je često dovoljan jedan tretman. Molimo vas da obratite pažnju: Posle tog postupka trebalo bi da izbegavate sunce pune četiri nedelje i nanosite izuzetno visok zaštitni faktor. Zato je u principu najbolje da se laserskim tretmanima podvrgavate u jesenjim i zimskim mesecima.
Ako laserski tretman nije moguć, medicinski needling, pilinzi kao i primena tečnog azota mogu da uklone razne fleke.