Alergije kod dece: dečja lekarka savetuje
Naša stručnjakinja
Pedijatrica dr med. Susanne Heindl u svojoj ordinaciji u Steyru (u Gornjoj Austriji) nudi, između ostalog, dijagnostiku alergija i hiposenzibilizaciju.
Alerije na polen kod dece
Kada se pojavljuje alergija na polen?
Ova alergija javlja se tokom sezone ranog cvetanja (početkom februara do kraja aprila) i sezone trave (početkom maja do početka septembra). Međutim, zbog sve toplijih zima, simptomi mogu da se pojave i ranije.
Koji su simptomi?
Prema rečima dr Susanne Heindl, tipični simptomi uključuju zapušen nos i svrab nosa, kijanje, crvene i nadražene oči, kratkoću daha, kašalj i umor.
Kako može testom da se utvrdi da li je dete alergično na polen?
Dijagnoza se postavlja kroz detaljnu anamnezu, kožni alergijski test (prick test) i test iz krvi.
Kako izgleda lečenje?
Kod blagih do umerenih simptoma alergije na polen lekar prepisuje antialergijske lekove u obliku sprejeva za nos i kapi za oči. Kod težih slučajeva dostupni su lekovi u obliku kapi ili sirupa. Uzrok bolesti može da se leči hiposenzibilizacijom. „Ovom terapijskom metodom redovno se primenjuju male količine alergena u sve većim dozama u obliku kapi, tableta ili injekcija kako bi se postigao učinak privikavanja“, objašnjava dr Heindl.
Šta mogu da urade oboleli?
Oboleli bi trebalo, koliko je to moguće, da izbegavaju boravak na otvorenom tokom intenzivnog opterećenja polenom i obavezno da presvuku odeću po dolasku kući, kako bi sprečili unošenje polena u svoj dom.
A kod odraslih? Da li je alergija na polen izlečiva?
„Simptomi alergije na polen mogu da postanu blaži, ali često i jači; u nekim slučajevima alergija može da preraste u alergijsku astmu“, kaže pedijatrica.
Alergija na sunce kod dece
Kada se pojavljuje alergija na sunce?
Ako prvi prolećni sunčevi zraci izazovu crvenilo i svrab kože kod dece, može da se radi o alergiji na sunce. „Ako je prva izloženost suncu jaka, to može da dovede do preterane reakcije kože. Ovo može da se manifestuje i sitnim bubuljicama ili osipom nalik na koprivnjaču. Najčešće su pogođena izložena područja poput lica, vrata, dekoltea i podlaktica“, objašnjava stručnjakinja.
Kako može da se utvrdi da li dete ima alergiju na sunce?
Dijagnoza se postavlja na osnovu simptoma i medicinske istorije (anamneze).
Kako izgleda lečenje?
Kod blažih slučajeva, kreme s aloja verom mogu da pruže olakšanje i rashlade kožu. Kod težih slučajeva lekar obično prepisuje losione s kortizonom.
Šta mogu da urade oboleli?
Roditelji moraju da vode računa da njihova deca ne budu nezaštićeno izložena direktnim sunčevim zracima. Odeća s UV zaštitom, šeširi ili kape, kao i kreme za sunčanje s visokim zaštitnim faktorom, prilagođene osetljivoj dečjoj koži, ključni su. Važno: „Ne zaboravite da ponovo nanesete kremu!“
Može li alergija na sunce da nestane?
Simptomi ostaju tokom celog života. Najizraženiji su na početku sezone, ali mogu da se smanje s vremenom, kako se koža navikava na sunce.
Alergija na hranu kod dece
Kada se pojavljuje alergija na hranu?
„Alergija na hranu može da se pojavi u bilo kom životnom dobu. Često se javlja kod male dece kada se određena hrana konzumira više puta.“ Kao najčešće alergene namirnice dr Heindl navodi mleko, belance, pšenicu, soju i orašaste plodove.
Koji su simptomi?
Reakcije mogu da uključuju trnce i svrab u ustima, oticanje usana ili jezika, poteškoće s disanjem, povraćanje, proliv ili čak kolaps sistema krvotoka.
Kako može da se utvrdi da li je dete alergično na određenu hranu?
Medicinska istorija, kožni test i test krvi mogu da pruže korisne informacije. Lekarka naglašava da je „takođe važno razlikovati alergiju na hranu od unakrsne alergijske reakcije kod alergije na polen i travu.“Primer unakrsne alergije je alergija na polen breze, jer dete može da bude alergično i na orašaste plodove, jabuke ili drugo voće zbog sličnih alergena. Dodatno, provokacijski test, pri kom se alergen unosi u organizam, može da potvrdi postojanje alergije na hranu.
Kako izgleda lečenje?
Ako je test pozitivan, alergeni moraju da se izbegavaju u ishrani. U hitnim slučajevima može da pomogne poseban autoinjektor adrenalina prilagođen težini deteta.
Šta mogu da urade oboleli?
Kako bi se sprečili opasni incidenti, roditelji moraju da nauče kako da izbegnu alergene kroz prehrambenu terapiju (npr. korišćenjem zamenskih proizvoda za mleko kod alergije na kravlje mleko). Važno je da bliska okolina (članovi porodice, osoblje u vrtiću i školi) bude dobro informisana, kako bi mogli brzo i pravilno da reaguju u hitnim situacijama.
Može li alergija na hranu da nestane s vremenom?
„Kod nekih namirnica, poput kravljeg mleka, često i jaja ili pšenice, moguće je razviti toleranciju“, kaže stručnjakinja, „dok je kod orašastih plodova i ribe to retko.“
Alergija na ubode insekata kod dece
Kada se pojavljuje alergija?
Kod alergije na ubode insekata senzibilizacija se događa posle prvog uboda. Drugi ubod tada izaziva alergijske simptome, koji s vremenom mogu da se pogoršaju.
Koji su simptomi?
Mesto uboda postaje crveno, izrazito otekne i svrbi. Takođe mogu da se jave poteškoće s disanjem ili kolaps sistema krvotoka.
Kako može da se utvrdi da li je dete alergično na ubode insekata?
„Lekar može preko testa krvi, kojim se proveravaju specifična antitela, da utvrdi da li je dete alergično na ubode određenih insekata“, objašnjava stručnjakinja.
Šta mogu da urade oboleli?
Kako bi se smanjili rizici, osobe alergične na ubode insekata treba da izbegavaju livade s cvećem, voćnjake i košnice.
Kako izgleda lečenje?
Kao i kod alergije na hranu, u hitnim slučajevima koristi se autoinjektor adrenalina. Bliska okolina mora da bude informisana o tome.
Može li alergija na ubode insekata da nestane tokom života?
Alergija na ubode insekata ne nestaje kod odraslih.
Alergija kod dece na grinje u kućnoj prašini
Kada se pojavljuje alergija?
Alergija na grinje u kućnoj prašini kod dece može da se pojavi tokom cele godine. „Najveće opterećenje javlja se u zatvorenim, slabo provetrenim prostorijama, na primer, tokom zimskih meseci.“
Koji su simptomi?
Simptomi uključuju umor i ponavljajuće infekcije praćene kašljem i poteškoćama s disanjem.
Kako može da se utvrdi da li je dete alergično na grinje?
Dijagnoza se postavlja kroz detaljnu anamnezu, kožni alergijski test (prick test) i test krvi.
Kako izgleda lečenje?
Lečenje uključuje hiposenzibilizaciju, što znači „redovno unošenje najmanjih količina alergena u sve većim dozama u obliku kapi, tableta ili injekcija, kako bi se postigao učinak privikavanja. Kod problema s disanjem prepisuje se inhalacijski sprej za astmu.“
Šta mogu da urade oboleli?
Preporučuje se „održavanje stambenih i spavaćih prostorija tako da u njima ima što manje prašine.“ To uključuje izbegavanje tepiha, zavesa i, ako je moguće, plišanih igračaka koje sakupljaju prašinu. Lekarka takođe preporučuje korišćenje posebnih navlaka za madrace za osobe alergične na grinje.
Može li alergija na grinje da nestane tokom života?
Nažalost, alergija na grinje često postaje izraženija u kasnijim godinama.
Alergija kod dece na životinjsku dlaku
Kada se pojavljuje alergija na životinjsku dlaku?
Alergija na životinjsku dlaku može da se pojavi u bilo kom uzrastu, a najčešće je izazivaju dlake pasa i mačaka.
Koji su simptomi ove alergije?
Alergija na dlake pasa ili mačaka manifestuje se „svrabom u nosu i očima, kijanjem, poteškoćama s disanjem i umorom.“
Kako može da se utvrdi da je li dete alergično na dlaku određenih životinja?
Testiranje se sprovodi kroz anamnezu, kožni test i test krvi.
Kako izgleda lečenje?
Moguće je sprovesti hiposenzibilizaciju.
Šta mogu da urade oboleli?
Dr Heindl savetuje: „Osobe koje pate od alergije treba da izbegavaju kontakt sa životinjskom dlakom. Ako ipak dođe do kontakta, potrebno je odmah oprati ruke i presvući odeću.“
Može li alergija na životinjsku dlaku da nestane tokom života?
Kod nekih osoba alergija spontano nestane, ali takođe može da dođe i do „pogoršanja simptoma, pa čak i razvoja astme.“
Dijagnostika alergija i hiposenzibilizacija
Koji su koraci u dijagnostici alergija?
Dr Heindl navodi sledeća četiri koraka:
Prvi korak: detaljno prikupljanje simptomaNe postoji opšte testiranje bez prisutnih simptoma.
Drugi korak: kožni test (prick test)
Lagano grebanje kože i unošenje alergenskih materija ispod kože. Ako je reakcija pozitivna, javlja se kvržica, odnosno mala izbočina koja svrbi.
Treći korak: test krvi
Određivanje specifičnih IgE protivtela koja su odgovorna za određene alergijske reakcije, kao i ukupnih nivoa IgE.
Komponentna dijagnostika
Detaljna analiza pojedinačnih alergenskih komponenti.
Kako funkcioniše hiposenzibilizacija i šta se njom postiže?
Najmanje količine alergena unose se oralno u obliku kapi, tableta ili malih injekcija ispod kože. To dovodi do razvoja tolerancije. Hiposenzibilizacija traje tri do pet godina. Obično daje dobre rezultate i često znatno ublažava simptome, posebno kod alergija na grinje, travu, polen, kao i kod alergijskih reakcija na ubode pčela i osa.