Active Beauty
Nečista koža zbog maske? Devet higijenskih pravila protiv maskni

Maskne: dosadne bubuljice ispod maske? Ovo su naši najbolji saveti.

Nečista koža zbog maske? Devet higijenskih pravila protiv maskni

Sasvim je jasno da nas maske štite od korone. Nečista koža ispod maske sitnica je u odnosu na pandemiju. Međutim, ona i te kako može da nas optereti – ali i ne mora. Ovi saveti pomoći će da se rešimo nečiste kože ispod maske.

Bez brige, nismo pogrešili: maskna je reč koja je izvedena iz reči „maska“ i „akna“. Na putu do posla, u supermarketu ili u drogeriji, zbog korone maske su skoro već godinu dana naši svakodnevni pratioci. Međutim, nošenje maski stavlja našu osetljivu kožu lica pred posebne izazove pa ona često reaguje iritacijama ili nečistoćama. Dobra vest je da možemo da učinimo nešto u borbi protiv nečiste kože.

Šta je tačno maskna?

Maskna zapravo ima i svoj medicinski naziv – „acne mechanica“ – i rezultat je mehaničkog trenja maske o kožu. Redovno pokrivanje donje polovine lica i vlažno okruženje koje nastaje disanjem, govorom i znojenjem predstavlja savršenu podlogu za bakterije i može da dovede do stvaranja nečistoća, upala i osipa.

Nečista koža? Na ovih devet higijenskih pravila treba da obratite pažnju

Tako ćete uspeti da održite floru kože u ravnoteži i uklonite nečistoće.

Bolje sprečiti nego lečiti

1. Nosite pamučne maske: one su prozračnije od ostalih i zato su posebno nežne prema koži. Pored toga, maska treba da bude odgovarajućeg oblika da se ne bi nepotrebno trljala o kožu i nadraživala je.

2. Masku perite što je češće moguće, za to koristite nežne deterdžente i, preporučujemo, izbegavajte upotrebu omekšivača jer on može dodatno da ošteti nežnu kožu lica.

3. Ne samo pranjem maske nego i temeljnim čišćenjem lica uveče možete da sprečite nečistoće tako što ćete ukloniti sve ostatke znoja i prljavštine.

4. Oprez, bakterije: kada ste napolju, nemojte samo da stavite masku u džep pantalona, već je odložite u malu kesu (poslužiće i kesica za zamrzivač!).

5. Možda nije lako, ali čini čuda: pokušajte što je više moguće da izbegavate šminku, jer može da zapuši pore i zbog toga kožu učini nečistom.

6. U proseku 400 do 800 puta dnevno dodirnemo lice, uglavnom nesvesno. Pokušajte da ne dodirujete lice previše često. Na taj način ne samo da se mogućnost zaraze od virusa korona smanjuje, već bakterije koje su odgovorne za nečistoće imaju mnogo manje šanse da dospeju na kožu lica.

Kako se tretira maskna

  • Kada je u pitanju nega lica, važi pravilo: manje je više. Kao što se to često dešava s negom kože, hidratacija je ključ uspeha. Zbog toga obratite pažnju na hidratantne kreme i serume koji imaju hidrirajući efekat, a nisu teški za kožu i podržavaju funkciju prirodne barijere
  • Za čišćenje lica oslonite se prevashodno na blage proizvode koji dubinski čiste pore. Oni pomažu u obnavljanju oštećene kožne barijere a istovremeno umiruju kožu. Probiotski proizvodi i upotreba glikolne i salicilne kiseline takođe pomažu u suzbijanju bubuljica.
  • Bez obzira na to da li je u pitanju čišćenje ili nega: vaša koža može biti iritirana zbog nošenja maske. Izbegavajte nadražujuće sastojke poput retinola ili alkohola barem tokom trajanja osipa.