Active Beauty
Šest najboljih eteričnih ulja za upotrebu kod kuće
Tekst: Annalina Jegg

Aromaterapija

Šest najboljih eteričnih ulja za upotrebu kod kuće

Eterična ulja postala su sastavni deo moderne prirodne kozmetike i aromaterapije. Njihov miris odiše čistom senzualnošću egzotičnog cveća i plemenitog drveća, ali njihov učinak daleko nadilazi doživljaj čistog mirisa. Reći ćemo vam koja ulja ne bi trebalo da nedostaju u vašem domu.

Kako deluju eterična ulja?

Eterična ulja su prirodni atraktanti i odbrambene supstance biljaka. Uz njihovu pomoć, biljke se štite od dosadnih parazita ili privlače insekte kako bi ih oprašili. Delovanje eteričnih ulja je raznoliko kao i pojava lekovitih i mirisnih biljaka. Ono što je zajedničko eteričnim uljima jeste da je većina njih antibakterijska i protivupalna, a često i antivirusna i antigljivična.

Područja primene eteričnih ulja uključuju prirodne kozmetičke proizvode, lekove za kućnu apoteku ili aromaterapiju i prirodna sredstva za čišćenje u domaćinstvu. U nezi su posebno prikladna za primenu protiv starenja kože, ali mogu imati i lekovito i tonizirajuće delovanje na mešovitu i osetljivu kožu.

Njihovi se sastojci apsorbuju kroz kožu ili sluznicu, odnosno disanjem, a odatle krvlju dospevaju u centralni nervni sistem. Eterična ulja stoga imaju direktan uticaj na naše emocije i zdravlje.

Kada se koriste oralno, mogu da deluju umirujuće, da pojačaju koncentraciju ili poboljšaju raspoloženje. Spoljno delovanje je dezinfikujuće, zaceljujuće ili zaglađujuće. Njihova se delotvornost sve češće ispituje i u medicini, na primer antiseptička svojstva ulja čajevca.

Na šta treba obratiti pažnju kada koristimo eterična ulja?

Eterična ulja čista su esencija biljaka. Slikovito rečeno, mala flaša ulja lavande sadrži koncentrisanu snagu celog polja lavande. Zato eterična ulja nikada ne smete da koristite čista, već samo razređena. U protivnom mogu da iritiraju kožu i sluzokožu.

Zato se eterična ulja uvek razređuju, npr. vodom u difuzoru ili uljem za spoljašnju upotrebu. Ulja badema, jojobe i argana posebno su prikladna kao neutralna ulja.

Prilikom kupovine vodite računa o tome da kupujete 100 posto prirodno eterično ulje koje je prikladno za korišćenje na koži.

Rizici i mere opreza

Eterična ulja ne smeju da se koriste tokom trudnoće i dojenja. Nisu preporučljiva ni eterična ulja za decu. Neka ulja, uključujući ulje čajevca, mogu čak da izazovu gušenje kod beba i male dece. Prilikom korišćenja eteričnih ulja uvek treba biti svestan opasnosti i rizika, jer obično sadrže svu snagu biljaka.

Šest eteričnih ulja koja bi trebalo da imate kod kuće

Ulje čajevca – univerzalno primenjiv kućni lek

Bilo da se radi o malim posekotinama, manjim opekotinama ili nepravilnostima na koži: ulje čajevca koristi se gde god je potreban dezinfekcijski, antiseptički efekat i učinak zaceljivanja rana. U slučaju infekcija sličnih gripu deluje ekspektorantno, antibakterijski i antivirusno, i jača imunitet. Delotvorno je i protiv gljivičnih infekcija i smiruje posledice uboda insekata, kao i opekotine od sunca.

Savet za primenu: Ako imate nepravilnosti na koži ili ubode insekata, malu kap možete da utapkate direktno na zahvaćeno područje. Pažnja: ulje čajevca ne sme da se koristi u porodicama s malom decom i kućnim ljubimcima.

Limunovo ulje – čisti i osvežava


Ovo višestruko primenjivo ulje može se koristiti posebno u nezi kože, aromaterapiji i u domaćinstvu. Zateže kožu, pomaže protiv akni, jača nokte i ležište nokta. Zbog učinka na otapanje masnoća nalazi se u uljima za mršavljenje i anticelulit uljima kao i u prirodnim proizvodima za čišćenje. Pomaže kod prehlade i umora.

Saveti za upotrebu: Nekoliko kapi limunovog ulja pomešanog s kokosovim uljem stvara mirisni balzam za telo koji pomaže kod celulita, ali i grlobolje. Oprez: nakon nanošenja limunovog ulja na kožu, treba da izbegavate UV-zračenje najmanje 12 sati jer limunovo ulje može da izazove pigmentacijske fleke.

Ulje lavande – umiruje i hrani kožu

Nekad je bilo poznato kao omiljeno ulje carice Sisi – i to s pravom: jer ovaj lek za sve u jednakoj meri neguje telo i duh. Deluje opuštajuće, umirujuće i antidepresivno na sva čula. Kada su u pitanju prehlade, ulje lavande deluje umirujuće i dekongestivno na sluzokožu. Ublažava svrab nakon uboda insekata i umiruje i učvršćuje nadraženu kožu. Kao ulje za masažu pomaže kod napetosti, a kao sprej za posteljinu kod problema sa spavanjem.

Savet za primenu: Za višenamenski sprej koji je prikladan i kao sprej za telo, posteljinu ili sprej protiv komaraca pomešajte oko 100 ml destilovane vode (iz apoteke) s 20 kapi ulja lavande i sve prespite u malu flašu sa raspršivačem. Dobro protresite pre upotrebe.

Ružino ulje – dragocena i delotvorna cvetna esencija

Revitalizuje suvu, osetljivu ili masnu kožu i podstiče rast ćelija. Ružino ulje izglađuje bore i učvršćuje kožu, ali takođe može da ublaži crvenilo i rozaceu. Miris ruže deluje i na poboljšanje raspoloženja ali i antidepresivno. Pomaže kod problema sa spavanjem, dubokih strahova i stresa, i poboljšava opšte dobro stanje organizma.

Savet za primenu: Pomešajte deset kapi čistog ulja ruže iz Damaska s 20 ml arganovog ulja kako biste dobili predivno ulje za učvršćivanje kože lica. Ako vam je cena ulja izvorne ruže iz Damaska previsoka, možete koristiti i čisto ulje geranijuma koje ima sličan miris.

Ulje ljute nane – prva pomoć kod bolova i modrica

Vrlo delotvorno ulje ljute nane ne samo da održava svežinu vašeg daha nego i ublažava bolove kod menstrualnih grčeva. Može da se koristi i za tretiranje rana. U obliku balzama za masažu pomaže kod migrena, stresa i mučnina. Cenjeno je za negu kože zbog svojih antimikrobnih i antibakterijskih svojstava. Takođe odbija komarce, muve i grinje.

Saveti za primenu: Za pripremu SOS-balzama pažljivo zagrejte dve kašičice ši butera u vodenoj kupki i umešajte 15 kapi ulja ljute nane. Melem deluje umirujuće kod glavobolje, prehlade i modrica. Za balzam protiv prehlade pomešajte dve kašičice ši butera (rastopljenog) sa po pet kapi ulja divlje nane, ulja ruzmarina i ulja limuna.

Ulje ruzmarina – revitalizuje kožu i kosu

U prirodnoj medicini ruzmarin se često koristi kod upale grla, prehlade i suvog kašlja. Cenjen je u nezi lepote zbog svojih učvršćujućih i okrepljujućih svojstava. Ima tonizirajući i jačajući efekat na vlasište i kosu. On podstiče rast kose i održava je podatnom.

Savet za primenu: Regenerator za kosu od ruzmarina lako ćete napraviti sami. Skuvajte dve kesice čaja od kamilice u šoljici vruće vode i ostavite da se čaj ohladi. Tek tada izvadite kesice čaja i dodajte pet kapi ulja ruzmarina. Nakon pranja, kosu isperite mešavinom kamilice i ruzmarina i nemojte je više ispirati. Pruža sjaj i podstiče rast kose.