Uklanjanje dlačica: najefikasniji tretmani protiv dlačica
Da bismo imali glatku kožu, depilacija je neizostavna. U većini kultura negovana koža bez dlačica smatra se apsolutnim idealom lepote. Ipak, stav prema dlačicama je individualan baš kao i stav prema svakom telu. Upoznaćemo vas s najboljim metodama za efikasno, postojano i trajno uklanjanje dlačica.
Садржај
- Zašto imamo dlačice?
- Koja je razlika između trajnog i postojanog uklanjanja dlačica?
- Koja je najbolja trajna depilacija?
- Kao funkcioniše depilacija laserom ili IPL-om?
- Koja je razlika između IPL-a i lasera?
- Postoji li neka metoda za trajno odstranjivanje svetlih dlačica?
- Koliko su laserski uređaji dobri za kućnu upotrebu?
- Kako zdravstveno osiguranje tretira trajno uklanjanje dlačica?
- Koliko tretmana je potrebno za trajno uklanjanje dlačica?
- Uklanjanje dlačica bez lasera i slično! Ovo su najefikasniji tretmani
- Klasik: uklanjanje dlačica žiletom
- Uklonite dosadne dlačice voskom
- Uklanjanje dlačica šećerom
- Borite se protiv urastanja dlačica kremom za depilaciju
- Epilacija – kako da je ispravno obavite
- Zbogom povrede od brijača: sitni kristali za uklanjanje dlačica
- Uz ove proizvode iz dm-a možete da se rešite dosadnih dlačica:
Zašto imamo dlačice?
U davno zaboravljena vremena guste dlačice služile su za zaštitu od sunca i hladnoće. Čak i kada nam one više nisu toliko potrebne kao pre, i dalje imaju neke važne funkcije: trepavice, obrve, nos i stidne dlake štite nas, na primer, od prljavštine, prašine i patogena koji se nalaze u vazduhu. Kosa štiti glavu od sunca. Genetski je određeno koliko će čije telo biti prekriveno dlačicama. Udeo androgena određuje količinu i jačinu rasta dlačica. Androgeni (npr. testosteron) muški su polni hormoni koji kontrolišu razvoj muških polnih karakteristika. Ipak, androgene nemaju samo muškarci. Ove hormone u manjoj meri proizvodi i žensko telo. Između ostalog, oni služe kao polazna materija za ženske polne hormone ili za podsticanje polne želje. Višak androgena često dovodi do pojačanog rasta dlačica, poput „ženske brade“. Srećom, sada postoje brojne metode za trajno uklanjanje dosadnih dlačica na telu...
Koja je razlika između trajnog i postojanog uklanjanja dlačica?
Trajno uklanjanje dlačica, poput depilacije voskom ili šećerom, znatno smanjuje rast dlačica, ali ne mora da ga nužno potpuno zaustavi. Dlačice posle nekog vremena ponovo izrastu. Trajna depilacija ima za cilj trajno oštećenje folikula dlake kako bi se dugoročno zaustavio rast dlačica. Međutim, čak i uz ove metode, moguće je da će vam povremeno biti potrebni naknadni tretmani.
Koja je najbolja trajna depilacija?
Najbolja metoda trajnog uklanjanja dlačica zavisi od raznih elemenata kao što su tip kože, tip dlake, osetljivost na bol i raspoloživi budžet, pa je zato to pitanje vrlo individualno. Uklanjanje dlačica diodnim laserom, IPL (Intense Pulsed Light) ili SHR (Super Hair Removal), posebno je efikasno i bezbolno. Ipak, većina laserskih ili IPL-uređaja radi po principu kontrasta. Tamne dlake na svetloj koži idealne su za takav tretman. Niska koncentracija melanina u svetlim dlačicama otežava laseru pronalaženje i uništavanje dlačica. Jedini izuzetak, a ujedno i najinovativnija metoda trajnog uklanjanja dlačica, jeste SHR, nastavak razvoja IPL sistema.
Kao funkcioniše depilacija laserom ili IPL-om?
Laserski uređaj ili IPL uređaj za uklanjanje dlačica radi pomoću zraka svetlosti usmerenih prema folikuli dlačica. Laserski zrak obično je usmeren na melanin, boju u dlačicama (izuzetak je SHR laser). Tamne dlačice zato bolje upijaju svetlost nego svetle. Kada dlačica apsorbuje lasersku svetlost, pretvara je u toplotu koja oštećuje folikul dlake, smanjujući njen rast. Obično je potrebno više tretmana, jer je laserski tretman najefikasniji kada je dlačica u fazi rasta. Ove faze variraju, tako da se ne mogu sve dlačice tretirati u isto vreme.
Posle laserskog uklanjanja dlačica može da se pojavi blago crvenilo kože, no ono brzo nestaje. Preporučljivo je da zaštitite tretirana područja od sunčevog zračenja.
Koja je razlika između IPL-a i lasera?
Razlike između IPL-a i lasera prvenstveno se zasnivaju na vrsti svetla. IPL je engleska skraćenica za „intenzivno pulsirajuće svetlo“. Snop svetlosti, takođe poznat kao bleskalica, stvara kratke svetlosne impulse koji su usmereni na područja koja se tretiraju. Melanin u koži upija svetlost i pretvara je u toplotu. Toplota se prenosi na koren dlake i tako ga uništava. Laser, s druge strane, koristi svetlo visoke energije, što mu omogućava da prodre u koren dlake na ciljani, dublji i duži način. Folikul dlake se uništava na mestu gde počinje rast. Okolna koža pritom ostaje potpuno nepromenjena.
Postoji li neka metoda za trajno odstranjivanje svetlih dlačica?
SHR metoda takođe je prikladna za trajno uklanjanje svetlih dlačica na tamnoj i preplanuloj koži. SHR je napredna metoda IPL sistema, kombinuje i optimizuje lasersku tehnologiju s IPL uređajima: nežna toplota se kombinuje s pulsirajućom svetlošću kako bi doprla do folikula dlačica. Tretman je prvenstveno usmeren na uništavanje proteina u matičnim ćelijama korena dlake i stoga samo sekundarno cilja na melanin u dlaci. Ako je matična ćelija uništena, više ne može da snabdeva folikul dlake hranljivim materijama i posle nekog vremena trajno će propasti.
Koliko su laserski uređaji dobri za kućnu upotrebu?
Kućni uređaji s IPL tehnologijom obećavaju trajno rešavanje neželjenih dlačica. No rezultat je vrlo individualan i zavisi od različitih činilaca, kao što je boja dlake. Impulsi iz kućnih uređaja su manje jaki i stoga često nisu tako efikasni kao profesionalni IPL tretmani u kozmetičkom salonu. Ipak, dobri rezultati mogu da se postignu redovnom primenom (u početku svake dve nedelje). Međutim, retko se dešava da pomoću kućnog uređaja trajno odstranite dlačice. Važno: Da biste izbegli neprijatne nuspojave poput opekotina na koži, obavezno se pridržavajte uputstva za upotrebu!
Kako zdravstveno osiguranje tretira trajno uklanjanje dlačica?
Budući da se trajno uklanjanje dlačica obično sprovodi iz estetskih razloga, zdravstveno osiguranje to obično ne obuhvata. U određenim slučajevima i društva za zdravstveno osiguranje čine izuzetke. Na primer, ako žena ima hormonsku neravnotežu, što dovodi do pojačanog rasta dlaka na licu. Međutim, u takvom slučaju mora da postoji medicinska dijagnoza koja takođe dokazuje da je kvalitet života narušen zbog pojačane dlakavosti. Najbolje je da se raspitate direktno kod nadležnih za vaše zdravstveno osiguranje.
Koliko tretmana je potrebno za trajno uklanjanje dlačica?
Za trajni rezultat obično je potrebno najmanje osam tretmana u razmacima od 4 do 8 nedelja, zavisno od stepena dlakavosti, boje kože i kose. Tretmanima može da se postigne smanjenje broja dlačica do 25 posto. Samo dlake koje su u aktivnoj fazi rasta (oko 20 do 30 posto) reaguju na laser; preostale dlake su u prelaznoj fazi ili fazi mirovanja. Zavisno od područja tela, može proći i do 12 nedelja da se dlake vrate u fazu rasta. Trajanje seanse zavisi od dela tela. Za mala područja poput gornje usne ili brade potrebno je samo nekoliko minuta.
Uklanjanje dlačica bez lasera i slično! Ovo su najefikasniji tretmani
Klasik: uklanjanje dlačica žiletom
Brijanje je s pravom klasična metoda uklanjanja dlačica. Za iskusne korisnike potrebno je samo nekoliko minuta, a brijanje je potpuno bezbolno. Ali kako da se pravilno brijete? Kod mokrog brijanja važno je da pripremite kožu za brijanje toplom vodom. Pena i gel za brijanje stvaraju zaštitni sloj na koži kako bi brijač ravnomerno klizio po njoj. Jedina mana? Posle samo jednog dana, dosadne oštre dlake ponovo rastu. Za svakoga ko želi da obrati pažnju na održivost, korišćenjem sigurnosnih brijača može da izbegne nepotreban plastični otpad.
Uklonite dosadne dlačice voskom
Topli ili hladni vosak? Šta odabrati? Ako želite da depilaciju isprobate kod kuće, možete da birate između trakica za depilaciju hladnim i toplim voskom. Oba načina su u drogerijama dostupna za ličnu upotrebu. Važno: Uvek nanosite vosak na kožu u smeru rasta i skidajte ga suprotno od smera rasta. Za najbolje rezultate koristite trzaje – čak i ako boli. Možete da uživate u svojoj glatkoj koži bez dlačica četiri do šest nedelja.
Uklanjanje dlačica šećerom
Uklanjanje dlačica šećerom nežna je strana depilacije. Ova metoda, koja potiče s Orijenta, znatno manje boli od epilacije ili depilacije, i to zato što se dlaka čupa u smeru rasta. Šećerna pasta posebno se preporučuje osobama s osetljivom kožom, alergijama ili kožnim oboljenjima poput neurodermatitisa, kao i trudnicama. Poseban plus ove metode uklanjanja dlačica jeste učinak automatskog pilinga. Mrtve ćelije se uklanjaju, a koža postaje glatka i svilenkasto meka. Kao i kod depilacije, tretman možete da prepustite stručnjacima ili da ga isprobate sami kod kuće. Rezultati traju četiri do šest nedelja.
Borite se protiv urastanja dlačica kremom za depilaciju
Kao i kod brijača, ova metoda uklanjanja dlačica apsolutno je bezbolna. Hemijski sastojci kreme za depilaciju razgrađuju dlačice i deluju čak i milimetar ispod površine kože. To znači da koža ostaje bez dlačica duže nego posle brijanja. Možete da sačekate oko tri do šest dana pre nego što dlačice počnu ponovo da rastu. Savet: Pre nego što kremu nanesete na veće područje, najbolje je da napravite mali test na manjem području kože. Ako se posle 24 sata ne pojavi nikakva alergijska reakcija, ništa ne stoji na putu uklanjanju dlačica ovom metodom.
Epilacija – kako da je ispravno obavite
Kod epilacije problem se rešava direktno u korenu. Epilator čupa dlačice s kože poput stotinu malih pinceta. To u početku može da deluje zastrašujuće, ali ima i veliku prednost: budući da se dlačice uklanjaju iz korena, koža ostaje glatka i bez dlačica do četiri nedelje. Posle nekoliko korišćenja, dlačice postaju tanje. Kao i kod brijanja, preporučuje se da se istuširate toplom vodom pre epilacije. Nežni piling takođe sprečava urastanje dlačica. Većina epilatora je vodootporna i može da se koristi pod tušem.
Zbogom povrede od brijača: sitni kristali za uklanjanje dlačica
Trend koji vredi isprobati: uklanjanje dlačica kristalnim odstranjivačem dlačica. Metoda obećava glatku, meku kožu, i to vrlo brzo. Ipak, funkcioniše li ovaj trend uklanjanja dlačica? Princip je objašnjen vrlo jednostavno: površina uređaja za uklanjanje dlačica opremljena je sitnim kristalima. Koriste se za nežno kružno utrljavanje područja kože koja se tretiraju, bez pritiskanja. Ne samo da se uklanjaju dlačice nego dobijamo i nežni učinak pilinga. I što je najbolje, uklanjanje dlačica smatra se bezbolnim. Ovu metodu možete da koristite kako biste izbegli dosadne nuspojave brijanja kao što su bolne posekotine.
Dodatni savet: uklanjanje dlačica s lica
Dosadne dlačice na gornjoj usni, bradi ili obrazima remetilački su faktor za mnoge žene. Ali postoje i neke metode za ženske brkove i bradu uz laser ili IPL uređaj koje brzo i jeftino obezbeđuju svilenkasto-glatku kožu. Električni uređaj za uklanjanje dlačica s lica čini da dlačice nestanu u tren oka, potpuno bezbolno i bez ikakve iritacije. Spirala za uklanjanje dlačica takođe je efikasan kozmetički alat protiv dosadnih dlačica. Uklanjanje dlačica s lica sunđerom za uklanjanje dlačica ili lufa sunđerom takođe je bezbolno i nežno. Nežno trenje uklanja neželjene dlačice – bez iritacije kože.