Vodič za jogu
Vodič za jogu: koje vrste joge postoje
Filozofija, sport, učenje... joga dovodi telo i um u sklad. Nisu to jedini razlozi što je učenje o pokretu toliko popularno. Joga svakom donosi ponešto – opuštanje, oslobađanje od stresa, mentalnu snagu ili više snage. Stručnjakinja Giulia Tamiazzo bliže opisuje različite vrste joge.
Садржај
Različite vrste joge za opuštanje i snagu
Kao prvo, u jogi nema ispravnog ili pogrešnog, a različite vrste joge postoje kako bi se isprobale. Zavisno od toga osećate li trenutno stres ili želite dugoročno da učinite nešto za zdravlje svojih leđa, postoje različiti načini za vežbanje joge uz individualni pristup. Važno je da znate svoj lični motiv za vežbanje joge, jer joga može da nas učini fleksibilnijima, rastegljivijima i jačima, ali takođe može da omogući pozitivan osećaj u sopstvenom telu i pravilno držanje. Teoretski, možete s lakoćom početi da vežbate na strunjači kod kuće. Uprkos tome, preporučuje se da posetite nekoliko termina joge u studiju na kojima vas prate profesionalci. Naročito kada tek počnete da se bavite jogom, dobro je da jasno sebi predočite kako bi određene poze trebalo da izgledaju. Iskusni učitelji joge mogu da isprave sekvence i položaje kako bi se rizik od povreda smanjio u najvećoj mogućoj meri, a da biste vi mogli da izvučete maksimum iz svake vežbe. Dobro je znati: mobilnost nije nužna! Ako vam je telo u početku ukočeno, to nije problem. Naprotiv! Joga čini mišiće i tetive gipkima. Ukupno postoji više od 80 različitih stilova joge koji se neprestano razvijaju širom sveta. Većina trenera joge ima svoj omiljeni stil, ali ga ipak menjaju u zavisnosti od raspoloženja, kako bi u potpunosti aktivirali telo i um. Ako želite da započnete, trebalo bi prvenstveno da osluškujete individualne potrebe: da li tražim neku tehniku opuštanja ili želim da vežbam onako kako se vežba u okviru HIIT-a ili piloxinga? Naša stručnjakinja Giulia Tamiazzo veruje kako svako u jogi može da pronađe nešto za sebe.
1. Yin ili restorativna joga za opuštanje
Yin-joga je vrsta joge koju karakterišu duge, nežne vežbe istezanja. Pri ovom mirnom stilu praktikovanja joge vežbe se izvode nekoliko minuta, čime se obezbeđuje opuštanje sve do tkiva fascije. Vežbe istezanja mogu da budu prilično zahtevne. Sve se svodi na to da se prepustite i date tkivu vremena da se prilagodi pokretu. Donji deo leđa i kukovi posebno imaju koristi od vežbi, kaže Tamiazzo. „Opuštajuća joga ne pridaje značaj istezanju, nego holističkom, dubokom opuštanju. Pri izvođenju, slično kao i kod meditacije, glava i telo treba da se odmore. Na primer, kao pomoćna sredstva mogu da se koriste jastučići za oči, ćebad i prostirke, kao i posebne podloge za jogu.“
2. Hatha-joga za sklad tela i duha
Hatha-joga jedan je od najstarijih oblika joge i kombinuje telesne vežbe (asane), tehnike disanja (pranajama) i meditaciju za dovođenje tela i uma u sklad. „Hatha se često naziva izvornim oblikom joge jer su se iz nje razvili svi drugi poznati stilovi joge”, ističe Tamiazzo. Za razliku od dinamičnih stilova joge, poput vinyase, kod koje se vežbe izvode fluidno, hatha-joga usredsređuje se na zadržavanje u pojedinačnim položajima nekoliko minuta. „To omogućava intenzivnu usredsređenost na ispravljanje tela i disanje.“ Kontrola disanja obezbeđuje maksimalno opuštanje i smiruje nervni sistem. Možete da počnete s vežbama kao što su „pas prema dole“ ili „drvo“. „Ako vežbe radite nekoliko minuta, one postaju vrlo intenzivne. Važno je da ih izvodite ispravno“, kaže Tamiazzo.
3. Mantra ili nidra-joga za mentalnu snagu
Kod mirnih vrsta joge fokus je obično na meditaciji i radu u glavi, dok se telo odmara u udobnom sedećem položaju. Pritom sledite moto (na primer, „Jak/jaka sam i uravnotežen/uravnotežena.“) i ponavljate ga u sebi ili naglas. Pri izvođenju nidra-joge ne rastežete se i ne zadržavate se u pozama, nego opuštate mozak. Stručnjakinja ističe: „Oba stila joge idealna su za smanjenje stresa i bavljenje meditacijom.“ Naša mentalna snaga takođe ima koristi od holističke koncentracije.
Dodatni savet: Ovde saznajte kako možete da naučite da meditirate.
4. Vinyasa flow i ashtanga-joga za veću snagu
Naravno, u jogi postoje i vrlo izazovni stilovi. Vinyasa flow vrlo je popularan među sportistima koji vežbaju jogu. „U vinyasa flowu usklađujete dinamičke sekvence pokreta sa svojim dahom i obično s muzikom, pa radite na pozama prema takozvanoj vrhunskoj pozi.“ Ovo se odnosi na najtežu pozu yoga flowa, na primer, „vranu“, u kojoj je cela težina tela uravnotežena na rukama. Giulia Tamiazzo opisuje ashtanga-jogu na sledeći način: „Klasičnom pozdravu suncu stalno se dodaju nove, teške poze. Da biste dovršili ceo niz, vežbate oko dva sata.“ To može da bude vrlo izazovno, ali dovodi telo i um u maksimalnu harmoniju i, prema tvrdnjma iskusnih vežbača, gotovo da stvara zavisnost.
5. Bowspring-joga za veću pokretljivost
Svi oni kojima je pozdrav suncu suviše izazovan, na raspolaganju imaju bowspring-jogu. Najvažnije je da se oslobodite ukočenosti prilikom izvođenja raznih položaja, što se postiže opruženim pokretima koji su namenjeni ublažavanju napetosti. Drugi fokus je na opuštanju tkiva fascije, što bowspring-jogu čini savršenom dopunom drugim sportovima. Bowspring-joga svakako je posebna pogodnost za osobe koje rade posao pri kome moraju dosta da sede. Mnoge od ovih vežbi posebno su osmišljene za jačanje i opuštanje leđnih mišića.
6. Joga za početnike uz kancelarijsku stolicu
Neki sportovi iziskuju lagani start. Novi trend dostupan je kao joga za početnike, takozvana „joga uz kancelarijsku stolicu”. Ovaj oblik joge privlači vežbače zato što jogu mogu da izvode svuda gde postoji stolica. Ne treba vam toliko snage kao za druge vrste joge, jer, na primer, ne morate da podižete celo telo, što dodatno omogućava osobama s ograničenom pokretljivošću da iskuse pozitivne učinke joge na telo i um.
Savet: Još više inspiracije za jogu možete da pronađete na dm.rs: Joga za početnike.