Pilates reformer: povratak sporta starog 100 godina
Pilates reformer: nemački izum
Od pomoćnika u pivnici do gurua pokreta: Joseph Hubertus Pilates, rođen i odrastao u Mönchengladbachu, u početku je radio kao pomoćnik u pivnici. Ali njegova velika strast oduvek je bio sport. Bio je inovator koji je želeo da uskladi pokret, dobrobit i rehabilitaciju. Godine 1922. podneo je svoj prvi, a dve godine kasnije i drugi patentni zahtev za spravu za vežbanje koju je konstruisao – reformer.
Kada je 1926. emigrirao u SAD, osnovao je studio koji je pomoću pilates reformera trebalo da spoji klasičnu gimnastiku s bodybuildingom. Njegovi prvi klijenti bili su plesačice i bokseri, a kasnije su mu se pridružili muzičari, glumci i kompozitori. Cilj treninga bio je da se postigne veća fleksibilnost i osećaj dobrobiti i da se ojačaju dubinski mišići. Istovremeno, trening je trebalo da pomogne u bržoj regeneraciji povreda – bez lekara i bez operacija. Tako je nastao pilates reformer.
Koja je razlika između pilates reformera i klasičnog pilatesa?
Za razliku od tradicionalnog pilatesa, koji se uglavnom izvodi na prostirci, pilates reformer koristi specifičan uređaj – reformer. Reč je o konstrukciji s opružnim šipkama i pokretnim ležištem na kojoj može da se sedi, stoji, kleči ili leži. Ležište se pokreće snagom ruku i nogu ili pomoću užadi. Opruge pritom služe kao tegovi. Zbog kontrolisanih i sporih pokreta, pilates reformer smatra se posebno nežnim oblikom treninga snage koji ne opterećuje zglobove.
Kako izgleda trening pilates reformera?
Kako biste se upoznali s pilatest reformerom, fitnes studiji nude uvodne časove ili sesije u kojima se objašnjava način rada i korišćenje ove sprave za vežbanje.
Posle toga, trener demonstrira pojedine vežbe i zatim proverava individualno izvođenje kod svakog polaznika. Zbog toga se pilates reformer obično nudi samo kao individualni trening ili u malim grupama.
Koje su zdravstvene prednosti pilates reformera?
Pilates reformer je trening za celo telo koji podstiče snagu, fleksibilnost i opšte blagostanje. Ali ima i druge prednosti:
- Opuštanje uma i pronalaženje unutrašnjeg mira: zbog sporih i kontrolisanih pokreta, tokom pilates reformera i um ulazi u stanje treninga. Na taj način možete na trenutak da zaboravite brige i stres i da posle treninga imate jasnije misli – a u najboljem slučaju da pronađete nova rešenja za postojeće probleme.
- Poboljšanje telesne svesti: svesno disanje, pažljivi pokreti i razni koordinacijski zadaci pomažu u boljem razumevanju sopstvenog tela i pokreta i u njihovom pravilnom izvođenju.
- Nežan je prema zglobovima i dobar za pravilno držanje: glatki pokreti prilagođeni zglobovima omogućavaju da se obe strane tela ravnomerno treniraju i jačaju. To može da spreči disbalanse i stabilizuje centar tela – što na kraju dovodi do poboljšanja držanja tela.
Pilates reformer: šta je dobro da znate
Budući da je za trening pilates reformera potrebna određena količina energije, preporučuje se da telu pre treninga obezbedite energiju, na primer, tako što ćete pojesti bananu, pirinčane krekere ili nekoliko orašastih plodova (poput badema).
Odeća za trening trebalo bi da bude pripijena i rastegljiva kako biste mogli da se slobodno krećete. Takođe, korisno je da nosite antiklizne čarape.
Pilates reformer može da se praktikuje i tokom trudnoće. Važno je da se vežbe izvode još pažljivije i sporije, a intenzitet treninga treba da bude umeren. Osim toga, sve vežbe koje zahtevaju duže ležanje na leđima treba izbegavati od drugog i trećeg tromesečja trudnoće kako se ne bi ometao protok krvi prema materici.
Ipak, budućim mamama preporučujemo da se pre treninga posavetuju s lekarom o planiranim sportskim aktivnostima – bezbednost je na prvom mestu!